تصویر شهید "هادی ثنایی مقدم" زینت بخش اطاق آقا

اوایل بهمن ماه 1377 بود و بعد از ماه مبارک رمضان. همراه "مسعود دهنمکی" و فرزندانم سعید و مصطفی - که آن موقع هفت – هشت سال بیشتر نداشتند – خدمت مقام معظم رهبری بودیم. نماز جماعت مغرب و عشا در جمع کوچک مان به امامت آقا خوانده شد و آقا همان جا روی سجاده برگشت رو به ما و حال و احوال و گپ و گفت شروع شد. تازه نشریه شلمچه، به ضرب و زور "عطاالله مهاجرانی" وزیر ارشاد اصلاحات تعطیل و قلع و قمع شده بود.
مسعود تقویم زیبایی را که در نوع خود در آن زمان بی نظیر بود، با خود آورده بود تا تقدیم آقا کند. سررسید جالب "یاد یاران" با تصاویر رنگی شهدا که در نوع خود اولین بود.
آقا، سررسید را گذاشت جلویش و شروع کرد به تورق. برای هر کدام از شهدا که تصویرش را می دید، خاطره یا نکته ای می گفت. از شهید "سیدمجتبی هاشمی" که فرمود: "آقا سید برای خودش در آبادان حال و هوایی داشت." تا شهید "عباس بابایی" که آقا خواب زیبایی را که چند شب قبل از آن شهید دیده بود، تعریف کرد.
شهید "محمود کاوه" که آقا از آشنایی اش با خانواده آن عزیز در مشهد گفت و شهیدان دستواره که چند روز قبل از آن، به سر مزار آن سه برادر شهید رفته بود و ...

هر کدام از تصاویر زیبا، احساس آقا را با خود همراه داشت. مثلا عکس شهید "علی اشمر" – قمرالاستشهادیین لبنان - برای آقا خاطره آخرین دیدار پدر آن شهید و برادر بزرگ تر او محمد را به همراه داشت، که حاج منیف گفته بود: "آقا، من حاضرم همین پسرم محمد را هم به راه اسلام و ولایت فدا کنم." و آقا که بر پیشانی محمد بوسه زده بود؛ و چندی بعد، محمد اشمر در عملیات مقاومت جنوب لبنان، با گلوله صهیونیست ها که بر پیشانی اش نشست، به شهادت رسیده بود.

از بقیه بگذریم.
همه اینها را گفتم تا به این جا برسم.
آقا در بین صحبت هایش فرمود:
"تصویر شهیدی در اطاق من هست که بسیار زیباست و خیلی به آن علاقه دارم."
وقتی پرسیدم متعلق به کدام شهید است؟ ایشان فرمود که نامش را نمی دانم. سپس به آقا میثم – فرزندش - گفت که برود و آن عکس را بیاورد.

دقایقی بعد که صحبت ها درباره عظمت شهدا گل انداخته بود، آقا گفت:
"حتما باید شما اون عکس رو ببینید."
سپس رو به میثم کرد و مجددا گفت: "شما برو اون عکس شهید رو از اطاق من بیار."
که آقا میثم رفت و سرانجام عکس را آورد.

کارت پستال کوچکی بود از شهیدی با بادگیر آبی، که بر زمین تفتیده شلمچه آرام گرفته بود.
آن عکس را قبلا دیده بودم. عکسی بود که "موسسه میثاق" منتشر و پخش کرده بود. زیر آن هم نام شهید را نزده بودند.

عکس را که آورد، آقا با احترام و ادب خاصی آن را به دست گرفت و رو به ما نشان داد. همان طور که آن را جلوی چشم ما گرفته بود، فرمود:
"شما به چهره این شهید نگاه کنید، چقدر معصوم و زیباست ... الله اکبر ... من این را در اطاق خودم گذاشته ام و به آن خیلی علاقه دارم."

ناگهان یاد کلامی از دوست عزیزم "حسین بهزاد" افتادم.
چندی قبل از آن، حسین همان عکس را نشانم داد و نکته بسیار مهمی را تذکر داد. آن شهید جوان با سربند خود لوله اسلحه اش را بسته بود و ...
به آقا گفتم:
"آقا، یک نکته مهمی در این عکس هست که مظلومیت او را بیشتر می رساند."
آقا نگاه عمیقی به عکس انداخت و با تعجب پرسید که آن نکته چیست؟ که حرف حسین بهزاد را گفتم:
"این بسیجی، با سربند خود لوله اسلحه اش را بسته که گردوخاک وارد لوله اسلحه نشود. یعنی این شهید هنوز به خط و صحنه درگیری نرسیده و با اسلحه اش هنوز تیر شلیک نکرده است."

با این حرف، آقا عکس را جلوتر برد و در حالی که نگاهش را به آن عزیز دوخته بود، با حسرت و با حالتی زیبا فرمود:
"الله اکبر ... عجب ... سبحان الله ... سبحان الله"
دست آخر، آقا مسعود زرنگی کرد و از آقا خواست تا اجازه دهد عکس آن شهید را به عنوان یادگار به او بدهد. آقا هم پذیرفت و روی دست راست شهید بر عکس، امضا کرد و به عنوان یادگار به مسعود داد.

15531.jpg

دیدن این مطلب باعث شد تا این خاطره آقا را درباره شهید را ذکر کنم:
مزار این شهید کجاست؟
با دیدن تصاویر شهدا،به یک عکس خیره شد و ناگهان فریاد زد که این «هادی» من است. من با دستان خودم این کلاه را برایش بافتم.
سالهاست عکسی از یک شهید را در صفحات مختلف اینترنتی، وبلاگ‌ها، سایت‌ها و حتی بر دیوارهای شهرها می‌بینیم. عکس شهیدی که با لباس بارانی آبی خود و کلاهی که به گفته مادرش او برای فرزندش بافته است، از مظلومیت شهدایمان در دل صحراهای جنوب سخن می‌گوید.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی ثنایی‌مقدم یازدهم تیرماه 1351 در شهرستان لنگرود بدنیا آمد. این نوجوان بسیجی روز 23 دی‌ماه سال 1365 در منطقه عملیاتی «شلمچه» به شهادت رسید اما پیکرش هیچگاه بازنگشت. همرزمان او از نحوه شهادتش بر اثر اصابت مستقیم تیر می‌گویند یادآور می‌شوند که هادی به همراه تعداد زیادی از شهدا به کنار جاده انتقال داده شد. پارچه سفید به همراه چوبی در کنار او قرار داده شد تا آمبولانس‌ها راحت او را پیدا کنند و به عقب برگردانند. آنها از آن محل دور شدند، آمبولانس‌ها تعدادی از شهدا را به سمت پشت خط آورد ولی خبری از پیکر هادی نبود.
تا به امروز کسی نفهمیده است بر سر پیکر شهید هادی ثنایی‌مقدم چه آمده است؟. عده‌ای می‌گویند احتمال دارد گلوله خمپاره‌ای به کنار پیکرش خورده و او را در زیر خاک پنهان کرده و همین امر باعث شده است که آمبولانس‌ها او را پیدا نکنند.
سال‌ها از این ماجرا گذشت و از هادی تنها یک مزار خالی در شهرمان باقی ماند. در یکی از روزها مادر شهید به زیارت مزار فرزندش به گلزار شهدا می‌رود و پس از دعا و فاتحه از جای خود بلند می‌شود. ظاهرا در گلزار شهدا، نمایشگاه عکسی از شهدای کشورمان برپا بوده است. مادر شهید ثنایی‌مقدم به تصاویر شهدا نگاه می‌کند و به یک عکس خیره می‌شود و ناگهان فریاد می‌زند این هادی منه.... این هادی منه... .
خانواده‌های شهدای حاضر در گلزار شهدا دور او جمع می‌شوند. کسی نمی‌دانست چه اتفاقی افتاده است. مادر شهید به سمت مسئول نمایشگاه می‌رود و می‌گوید این عکس را از کجا آورده‌اید؟، چه کسی این عکس را گرفته است؟ آنها نمی‌دانستند صاحب این عکس و عکاس آن کیست. اما مادر شهید می‌گوید:
- این هادی منه... من با دستان خودم این کلاه را برای او بافتم. این هادی منه...

/ 30 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدتقی خوش خواهش

سلام حاجی خوبی این وصیتنامه عموی شهیدمه دوست دارم بخونیدش....http://lebasekhaki.parsiblog.com/Posts/32/%D9%88%D8%B5%D9%8A%D8%AA+%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87/

یکتایی لنگرودی

سلام جناب آقای داوودآبادی /احتمالأ منو بشناسید! حقیرآزاده وجانباز70درصد اسماعیل یکتایی لنگرودی هستم/شهیدهادی ثنایی مقدم ازدوستان نزدیکم بوده که درعملیات کربلای 5 باهم درمنطقه شلمچه جزیزه بوارین حضورداشتیم و او رفت ومن جاماندم......../ راستی هفته دفاع مقدس برشما مبارک باد

خرابات گریه

شرکت گوگل طی سخنان مدیرش "مارتین جوزنبولت" اعلام کرد که انتشار فیلم توهین آمیز به رسول گرامی اسلام و حضرت رحمة للعالمین صلی الله علیه و آله و سلم را در "یوتیوب" متوقف نمی کند ؛ زیرا این را آزادی اندیشه می نامــــــــــــد ... به همین دلیل علمای مسلمان استفاده از جستجــــوگر گوگل و ســـــایت یوتیوب را در تمامی کشورهای مسلمانان به مدت دو روز برای فهماندن اعتراض مسلمانان و اینکه یک میلیارد و نیم مسلمان نمی توانند توهین به پیامبر بزرگوارشان را بپذیرند منــــــــــــــع کردند ... روزهــــای دوشنبه و سه شنبه ؛ ســــــــوم و چهـــــــــــارم مهر ماه ۱۳۹۱ روز عـــــــــــــــــــدم استفاده از دو سایت یاد شده است ... انتظار می رود سهم شرکت گوگل افت کرده و خساراتش به ۰۰۰ر۰۰۰ر۲۰۰ دلار برسد ... لبیک یا رسول الله . . . بابی انت و امی و نفسی و مالی و جانی و قدمی و قلمی و اهلی و اسرتی . . . یا علــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی . . . [گل]

مهدی

سخنان مالکوم ایکس رهبر سیاهان آمریکا http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7002

خرابات گریه

خدارو صدهزار مرتبه شکر ... که دوباره دیدمت ... صفحه ات بالا نمی یومد ! خدارو صدهزار مرتبه شکر ... که دوباره دیدمت ... صفحه ات بالا نمی یومد ! خدارو صدهزار مرتبه شکر ... که دوباره دیدمت ... صفحه ات بالا نمی یومد ! خدارو صدهزار مرتبه شکر ... که دوباره دیدمت ... صفحه ات بالا نمی یومد ! خدارو صدهزار مرتبه شکر ... که دوباره دیدمت ... صفحه ات بالا نمی یومد ! یا علـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی . . . [گل]

دهستانی

با سلام و خسته نباشید خدمت رزمنده بی ریا آقای داوودآبادی. من امروز وبگردی میکردم که با خاطره ای در مورد رهبر انقلاب و عکسی که در اتاقش بوده برخورد کردم و از خواندن آن لذت بردم و بعد وبلاگتون رو به طور اتفاقی دیدم و تقریبا تمام مطالب اون رو خوندم. بسیار خرسندم که وبلاگتون رو دیدم.من نیز در زمینه دفاع مقدس خاطراتی رو در وبلاگم میذارم. و در زمینه فیلم کوتاه در حال فعالیت هستم و به تازگی فیلم کوتاهی با موضوع دفاع مقدس به مدت 7 دقیقه ساخته ام و اگر من رو راهنمایی کنید حیلی خوشحال میشم. خیلی خیلی خوشحال میشم به وبلاگم یه سری بزنید.البته اگر وقت کردید. من هر روز به وبلاگتون سر میزنم و مطالبش رو میخونم ان شا,الله. ممنون التماس دعا

زهرا طباخی

سلام. بی حرمتی هادی حیدری، کاریکاتوریست روزنامه شرق به ساحت رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی در هفته دفاع مقدس: http://siren.blogfa.com/post-668.aspx

محله انقلاب

سلام بسيار عالي بود. متشكرم از اينكه به ما يادآوري كرديد كه بايد هميشه تصاوير شهدا را در قاب عكس منازل در جلوي چشممان بگذاريم. رفتار و كردار امام خامنه اي مد ظله العالي يك الگوي اصيل براي همه ما است. ضمنا شما لينك شديد. وبلاگ " محله انقلاب اراك "

یزدما

با سلام مطلب شمامدتی بیش در بخش وبلاگستان یزدما لینک شد.