خاطرات جبهه
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

به دستور سردار باقرزاده رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، جهت هرچه بهتر گرامي‌داشت ياد و خاطره 4 ديپلمات اسير ايراني در لبنان، دبيرخانه دائمي ياد‌بي‌نشان‌ها در اين بنياد تشكيل شد كه طي اولين نشست اين دبيرخانه در روز 22 خرداد 1385، حميد داودآبادي به عنوان دبير اين دبيرخانه معرفي شد و كار خود را آغاز كرد.

 

متن كنفرانس خبري حميد داودآبادي به عنوان دبير دبيرخانه دائمي ياد‌بي‌نشان‌ها، كه روز يك‌شنبه 11 تير ماه در محل سايت ساجد برگزار شد:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم فك كل اسير

روشني در قفس ماندني نيست

امروز درحالي كه خود را براي گرامي‌داشت ياد و خاطره قربانيان تروريسم دولتي و آدم ربايي و گروگان‌گيري رسمي صهيونيست‌ها آماده مي‌كنيم، متاسفانه شاهد هستيم كه در عصر پيشرفت تكنولوژي كه انتقال و كسب اخبار و اطلاعات لحظه‌اي است، در برابر ديدگان مبهوت جهانيان، سردمداران صهيونيسم، رسما و به طور آشكار، دست به آدم ربايي، گروگان‌گيري و كشتار زنان و كودكان فلسطيني مي‌زنند. و اين بهت و تعجب جهانيان، نه از قتل عام و نسل كشي مسلمانان در فلسطين، افغانستان و عراق، كه از حذف داعيه داران و صاحب نامان فوتبال جهان از دستيابي به مراحل نهايي كسب عنوان قهرماني است! كه صهيونيست‌ها در طول 60 سال تاريخ جنايت و نكبتشان، همواره در هنگامه‌اي كه هوش و حواس جهانيان مشغول اخبار و حوادثي انحرافي است، جنايات عظيم خود را آفريده‌اند.

امروز ديگر اخبار قتل، ترور و آدم ربايي در فلسطين، از فيلم‌هاي سينمايي تلويزيون تكراري‌تر شده است و ما را نيز وامي دارد تا براي آزرده نشدن خاطر مبارك خانواده، كانال تلويزيون را عوض كنيم، ولي با كانال غيرت چه مي‌توان كرد؟

هنوز صحنه كشتار خانواده فلسطيني و ضجه‌هاي آن دخترك فراموش نشده، كه همزمان با بازي‌هاي جام جهاني! فلسطيني‌ها در خانه و كاشانه خويش، از كمترين امكانات زندگي آب، غذا، بهداشت و امداد پزشكي محروم مي‌شوند.

امروز حمله بي امان صهيونيست‌ها به بهانه يافتن تنها يك سرباز خود، ياد نيروهاي جنايتكار نازيسم را در خاطر زنده مي‌كند كه به انتقام تعدادي اندك از كشته‌هايشان، ملتي را به خاك و خون مي‌كشيدند و امروز صهيونيست‌ها، نمايشگر مجسم تاريخ هيتلر هستند و انتقام ‌شان را از مسلمانان مي‌گيرند.

و اگر همين اندك سنگ اندازي و مقاومت نوجوانان و جوانان فلسطيني نبود، 60 سال تمام حمار جنگي صهيونيسم در باتلاقي كه آمريكا و انگليس براي مسلمانان تدارك ديده بودند، فرو نمي‌رفت.

خرداد سال 1361، آن هنگام كه ايران اسلامي، شادمان و سرمست از آزادي خرمشهر عزيز بود، صدام كه در سوگ از دست دادن " محمره " ساختگي‌اش مي‌سوخت، در توطئه‌اي آمريكايي، و با همراهي صهيونيسم، زمينه را براي هجوم رژيم اشغالگر به لبنان مهيا كرد.

آن روز كه ارتش وحشي شارون، خانه و كاشانه مسلمانان لبنان را زير شني پولادين تانك‌هاي خود له مي‌كرد و تا قلب بيروت پيش مي‌رفت، باوجودي كه همه كشورهاي عربي و حتي صدام، داعيه كمك به مسلمانان لبنان را داشتند، فقط جمعي غيرتمند از ايران اسلامي عازم آن سامان شدند.

با وجود گذشت ربع قرن از اسارت چهار شهروند ايراني كه براي ياري رساندن به مردم مظلوم لبنان - اعم از مسلمان و مسيحي - كه مورد هجوم وحشيانة‌ اسرائيل و جنايات بي‌شرمانه مزدورانش تحت عنوان فالانژيست‌هاي ماروني قرار گرفته بودند، به لبنان رفته و در اقدامي جنايتكارانه به اسارت شبه نظاميان فالانژ در آمده‌اند، آن‌گونه كه بايد اين 4 تن حتي به مردم كشور ايران معرفي نشده‌اند.

اين‌كه اين چهار تن چگونه به اسارت درآمدند و سرنوشت‌شان بر شهادت يا اسارت، به كجا ختم شده است، موضوعي است كه طي 24 سال گذشته همه ساله در سالگرد آنها شاهد تحرك سطحي و مقطعي بوده‌ايم كه فقط به صدور بيانيه‌هاي محكوميت و مصاحبه‌هاي دلخوش كننده بسنده شده است، آن‌چنان‌كه در طي اين سال‌هاي سخت و دردآور، برخي از بستگان اين چهار گروگان از جمله پدر و مادر "كاظم اخوان" و "تقي رستگار" به ديار باقي شتافتند و آرزوي ديدار فرزند خود را به دل خاك بردند.

نسل جوان امروز بيشتر از آن‌كه اسمي از اين چهار شير در زنجير شنيده و يا با زندگي آنان آشنا شده باشد، با عناوين و اسامي نحس و نفرت انگيزي چون: سمير جعجع، ايلي حبيقه، كبرا، فالانژيست‌ها و كتائب آشنا شده است كه اين از ضعف بزرگ ما در شناساندن چهرة‌ ارزشمند و دلاورانة‌ آن چهار غيور مرد مي‌باشد.

اگر چه دير است، ولي ‌بايد حركتي نو در اين زمينه آغاز كرد. بايد به جوان امروز فهماند و شناساند كه چهاردليرمرد در تير ماه 61 در پاسخ به فرياد كمك‌خواهي مظلومان و در لبيك به نداي ياري‌ رساندن به مظلومين كه همواره مولاي متقيان اميرالمؤمنين(ع) بر آن توصيه مي‌كردند، با وجودي كه دشمني چون صدام و حزب بعث در خانه ما قدم نحس خود را گذاشته بودند، همة‌ خطرات را به جان خريده و راهي سفري سخت و خطرناك در صدها كيلومتر آن سوتر از مرز ايران اسلامي و در همسايگي قدس عزيز شدند، و در يكي از روزهاي تلخ تيرماه 61 بود كه بر اثر توطئه‌اي صهيونيستي، به اسارت در آمدند و تا امروز خبري موثق از سرنوشت آنان منتشر نشده است.

اين‌كه اين چهار نفر كه بودند؟ نقش‌شان در پيروزي انقلاب اسلامي چه بود؟ حضورشان در جبهه‌هاي نبرد با دشمن بعثي چه ثمراتي را در پي داشت؟ و چه شد كه راهي ديار خون و خطر لبنان در اشغال شدند؟ آن چيزي است كه امروز بايد به جواناني كه حتي در آن سال‌ها متولد نشده بودند، پاسخ داد و اين از اهداف اصلي اين دبيرخانه مي‌باشد.

به همين منظور، همزمان با چهاردهم تيرماه، آغاز بيست و پنجمين سالروز اسارت چهار ديپلمات ايراني در لبنان، "دبيرخانه دائمي ياد بي‌نشان‌ها" با عضويت معاونت‌هاي محترم تبليغات، ادبيات، هنري، سايت ساجد و گروه مشاورين جوان بنياد كه در اين زمينه مي‌توانند منشاء كمك‌هاي بسياري باشند، و همچنين آقاي سلطان‌احمدي از طرف خانواده گروگان‌ها و آقاي خسروي‌نژاد از همرزمان حاج احمد متوسليان، در بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس فعاليت خود را آغاز مي‌كند.

هدف اصلي اين دبيرخانه، زنده نگه‌داشتن ياد و روش چهار دلاور اسلام با بهره‌گيري از كليه راه‌هاي فرهنگي و هنري مي‌باشد.

باتوجه به اين‌كه درحال حاضر كميته‌اي از سوي رئيس محترم جمهوري و همچنين كميته‌اي ديگر از سوي نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي، مجدانه پي‌گير روشن شدن سرنوشت اين چهار يوسف گمگشته ملت ايران مي‌باشند، اين دبيرخانه براي جلوگيري از هرگونه تداخل كاري، حقيقت‌يابي، پي‌گيري سياسي و حقوقي موضوع، برخورد با اشخاص، سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و غير دولتي را در حيطه كاري خود قرار نداده است. و در يك كلام، هدف ما رديابي نيست، كه شناختن و شناساندن آن ستارگان آسمان گمنامي است.

دبيرخانه دائمي ياد بي‌نشان‌ها، اهداف گسترده و مهمي را با نظر اختصاصي به چهار گروگان مظلوم مد نظر دارد كه از آن جمله‌اند:

- راه اندازي سايت اينترنتي «4 ديپلمات » كه در شروع به زبان‌هاي فارسي، عربي و انگليسي فعاليت خود را آغاز خواهد كرد، از اهداف اصلي اين دبيرخانه مي‌باشد كه درحال حاضر توسط گروهي از جوانان سخت‌كوش و مستعد نسل امروز، درحال انجام مي‌باشد و ان‌شاالله در آينده نزديك با نشاني‌هاي اينترنتي زير در خدمت كاربران، رسانه‌هاي گروهي و كليه علاقه‌مندان مي‌باشد.

لازم به ذكر است كه اين سايت به زبان‌هاي مختلف انگليسي،‌ عربي، عبري و... ، در دسترس كاربران قرار خواهد گرفت.

ارسال نامه الكترونيكي به بيش از هزار شخصيت سياسي، فرهنگي،‌ حقوقي، هنري،‌ ورزشي، علمي و سازمان‌ها و نهادهاي بشردوستانه بين‌المللي در سراسر دنيا جهت معرفي چهار ديپلمات، يكي از مهمترين اهداف سايت اينترنتي مي‌باشد. همچنين آخرين اخبار، مقالات، گزارش، فيلم، ‌آلبوم عكس، گفت‌وگو، فروش آثار به صورت آنلاين،‌ پاسخ به نامه‌ها، ارتباط با شخصيت‌هاي پي‌گير ماجراي چهار ديپلمات و... از بخش‌هاي مختلف سايت مي‌باشد.

- ايجاد بانك و آرشيو كاملي از كليه آثار فرهنگي و هنري موجود مرتبط با موضوع.

- تجليل از آثار توليد شده اعم از فيلم، كتاب، عكس، پوستر، لوح فشرده، گزارش، مقاله، مراسم و ...

- حمايت مادي و معنوي از سازمان‌هاي غير دولتي و مردمي(NGO) كه در ارتباط با اين موضوع فعاليت دارند.

- حمايت از كليه آثار در دست توليد اعم از فيلم، كتاب، مراسم و ...  جهت پيشبرد امور.

- تهيه آرشيو كامل از كليه آثار مربوط به موضوع جهت سرويس دهي محققين و پژوهشگران.

- جمع‌آوري آثار صوتي و تصويري و اسناد اختصاصي مربوط به چهار گروگان كه در دست اشخاص مي‌باشد، از طريق فراخوان عمومي و حتي خريد آثار اختصاصي.

- ارتباط با كليه نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌هاي دولتي و غيردولتي كه در زمينة پي‌گيري و يادبود چهار گروگان ايراني فعاليت دارند.

- عمليات عظيم اينترنتي كه به ساخت وبلاگ توسط همة علاقه‌مندان به خصوص جوان‌ها در اين زمينه اختصاص دارد.

با توجه به اهميت موضوع، فعاليت اين دبيرخانه، در قيد و بند زمان محتوا و موضوع نمي‌گنجد و به همين منظور طي نوبت‌هاي مختلف در سال جاري، فعاليت‌ها و مراسم مختلف و متنوعي چهت گرامي‌داشت ياد و خاطره چهار غيور مرد مظلوم ايراني برگزار خواهد شد كه انعكاس آن در سايت قابل مشاهده مي‌باشد.

اين دبيرخانه از كليه كارگردانان، نويسندگان و هنرمنداني كه به فراخور فعاليت خود مي‌توانند دربارة‌ اين موضوع مهم بشري و انساني آثاري توليد كنند حمايت مي‌كند.

كليه رسانه‌هاي خبري اعم از خبرگزاري‌ها و مطبوعات و سايت‌هاي اينترنتي مي‌توانند با مراجعه به اين دبيرخانه، از ارتباط با سازمان‌ها و اشخاص مورد نظر و همين‌طور آخرين اخبار بهره‌مند شوند.

اين دبيرخانه آمادگي خود را جهت پذيرش هرگونه پيشنهاد و راه‌كار از سوي دوستان و همكاران در رسانه‌هاي گروهي و همچنين كليه علاقه‌مندان به سرنوشت چهار گروگان مظلوم اعلام مي‌دارد.

[ ۱۳۸٥/٤/۱٢ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ] [ حمید داودآبادی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

رزمنده، جانباز، عکاس، خبرنگار، محقق و نویسنده دفاع مقدس مسئول صفحه "از معراج برگشتگان" نشریه "فرهنگ آفرینش" سردبیر مجله تخصصی اسناد "پانزده خرداد" سردبیر مجله دفاع مقدس "فکه" همکار نشریات: جمهوری اسلامی - کیهان - شلمچه - جبهه - صبح دوکوهه - عاشورا - یاد ماندگار - پلاک هشت – پیک - امتداد و ... مدیر مسئول سایت های: WWW.SAJED.IR و WWW.4DIPLOMATS.COM کتاب‌های منتشر شده: - آیا می‌دانید؟: نکاتی جالب از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس - از معراج برگشتگان: خاطرات کودکی، انقلاب، جنگ - پاره‌های پولاد: تاریخ عملیات شهادت طلبانه در لبنان - پرواز پروانه‌ها: زندگی‌نامه سرداران شهید حسین قجه‌ای، رضا چراغی، علی‌اکبر حاجی‌پور - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا (چاپ دوم با شکل جدید) - حماسه ذوالفقار: زندگی‌نامه سرداران شهید یوسف کابلی، علی‌رضا ناهیدی، محسن نورانی - خاطرات انقلاب اسلامی: مجموعه خاطراتی از انقلاب اسلامی - خاطرات شکنجه: مجموعه خاطراتی از شکنجه در زندان‌های حکومت پهلوی - دجله در انتظار عباس: زندگی‌نامه سردار شهید عباس کریمی - دفاع مقدس در اینترنت: نشانی سایت ها و وبلاگ های دفاع مقدس و ضدصهیونیستی - دیدم که جانم می رود: خاطرات شهید مصطفی کاظم زاده - ستارگان درخشان تاریخ: وصیت‌نامه شهدای مقاومت اسلامی لبنان - سید عزیز: زندگی نامه خودگفته سیدحسن نصرالله - کمین جولای 82: روزشمار گروگان‌گیری دیپلمات ‌های ایرانی در لبنان - یاد ایام: متن کامل خاطرات حضور در جبهه از سال 1360 تا 1367- - یاد یاران: خاطرات حضور در جبهه - القصة الکاملة للاستشهادیین فی لبنان (ترجمه عربی "پاره های پولاد" چاپ لبنان) - : AMBUSH OF JULY1982 ترجمه انگلیسی "کمین جولای 82" به زودی منتشر می‌شود: - تبسم‌های جبهه: خاطرات شاد و شیرین دفاع مقدس - داستان دوکوهه: داستانی برای کودکان - روزی روزگاری جنگی: خاطرات اشکی دفاع مقدس - قاتل سلمان رشدی: زندگی‌نامه شهید "مصطفی مازح" - من قاتل پسرتان نیستم: خاطرات لحظات شهادت دوستان و ...
موضوعات وب
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب