خاطرات جبهه
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

ما رفتیم . ظالمانه . ظالمانه که نه ، چون باید می رفتیم . اگر نمی رفتیم ، آنان می آمدند . آنان که خانه ها را بر سر اهالی اش آوار کردند .

ما رفتیم . اصلا به پشت سر خود نگاه نکردیم . به هیچ چیز هم توجه نکردیم . حتی به صدای پاشیدن کاسه ای آب که از دستان مادر جاری می شد ، چه برسد به ریزش اشکهای او در وداع با دردانه خویش .

صحنه ای از فیلم ننه گیلانه

دیدیم که به کجا می رویم ، اما نفهمیدیم که چه دلی را از آشوب پر می کنیم و چه سینه ای را از آتش فراق می سوزانیم .

نمی توانستیم نرویم . باید که ما می رفتیم . ناراحت هم نیستیم . ولی ... حالا که به چهره مادرم نگاه می کنم ، خوب می فهمم که چند برابر ماهها و سالهایی که از پسرش دور بود و هر لحظه خبرناگواری را انتظار می کشید ، پیر و خسته شده است .

اگر امروز قلب پدر و مادرم ، با عمل جراحی و قرص و داروی مداوم حیات دارند ، شاید که خودشان تعبیر به پیری کنند ، ولی من که خوب می فهمم همه اش از ترکشهای سرخی است که در جان من است !

نمی دانستم وقتی از بیمارستان تلفن می زدم ، زنگ پس از هر مارش حمله ، همچون سفیر تلخ مرگ و دوری دائم ، خانه را و از همه مهمتر قلب مادر را می لرزاند .

تازه امروز یادم می آید که مادر جوانم ، وقتی پای تخت بیمارستان می رسید ، دست بر دیوار می گرفت و مات و مبهوت چهره من می ماند ...

و من چه ظالم بودم ... آن گاه که از بیمارستان گریختم تا خود را دوباره به جبهه برسانم .

و ما چه خودخواهیم که حتی امروز ، نمی توانیم و شاید که نخواهیم درک کنیم مادرهامان در هشت سال جنگ ، چه خون دلی خوردند تا ما در آرامش کامل از دین و میهن دفاع کنیم .

و امروز خانم « رخشان بنی اعتماد » با ساخت فیلمی هر چند کوتاه ، گوشه ای بس کوچک از آنچه را که مادران جنگ تحمل کردند و هنوز بار سنگین آن را بردوش می کشند ، به تصوير در آورده است .

« ننه گیلانه » روایت زیبا ، تلخ ، سوزاننده ، واقعی و ... بنی اعتماد از خانواده هایی است که امروز ، غیرتمندانه و مفتخر، جوانان رشید و دردمندشان را در آغوش پر مهر خویش نگهداری می کنند .

چه می توان گفت جز خسته نباشید و اجرش با فاطمه زهرا (س) ؟!

[ ۱۳۸٢/۱۱/٢۸ ] [ ٦:٢٤ ‎ق.ظ ] [ حمید داودآبادی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

رزمنده، جانباز، عکاس، خبرنگار، محقق و نویسنده دفاع مقدس مسئول صفحه "از معراج برگشتگان" نشریه "فرهنگ آفرینش" سردبیر مجله تخصصی اسناد "پانزده خرداد" سردبیر مجله دفاع مقدس "فکه" همکار نشریات: جمهوری اسلامی - کیهان - شلمچه - جبهه - صبح دوکوهه - عاشورا - یاد ماندگار - پلاک هشت – پیک - امتداد و ... مدیر مسئول سایت های: WWW.SAJED.IR و WWW.4DIPLOMATS.COM کتاب‌های منتشر شده: - آیا می‌دانید؟: نکاتی جالب از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس - از معراج برگشتگان: خاطرات کودکی، انقلاب، جنگ - پاره‌های پولاد: تاریخ عملیات شهادت طلبانه در لبنان - پرواز پروانه‌ها: زندگی‌نامه سرداران شهید حسین قجه‌ای، رضا چراغی، علی‌اکبر حاجی‌پور - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا (چاپ دوم با شکل جدید) - حماسه ذوالفقار: زندگی‌نامه سرداران شهید یوسف کابلی، علی‌رضا ناهیدی، محسن نورانی - خاطرات انقلاب اسلامی: مجموعه خاطراتی از انقلاب اسلامی - خاطرات شکنجه: مجموعه خاطراتی از شکنجه در زندان‌های حکومت پهلوی - دجله در انتظار عباس: زندگی‌نامه سردار شهید عباس کریمی - دفاع مقدس در اینترنت: نشانی سایت ها و وبلاگ های دفاع مقدس و ضدصهیونیستی - دیدم که جانم می رود: خاطرات شهید مصطفی کاظم زاده - ستارگان درخشان تاریخ: وصیت‌نامه شهدای مقاومت اسلامی لبنان - سید عزیز: زندگی نامه خودگفته سیدحسن نصرالله - کمین جولای 82: روزشمار گروگان‌گیری دیپلمات ‌های ایرانی در لبنان - یاد ایام: متن کامل خاطرات حضور در جبهه از سال 1360 تا 1367- - یاد یاران: خاطرات حضور در جبهه - القصة الکاملة للاستشهادیین فی لبنان (ترجمه عربی "پاره های پولاد" چاپ لبنان) - : AMBUSH OF JULY1982 ترجمه انگلیسی "کمین جولای 82" به زودی منتشر می‌شود: - تبسم‌های جبهه: خاطرات شاد و شیرین دفاع مقدس - داستان دوکوهه: داستانی برای کودکان - روزی روزگاری جنگی: خاطرات اشکی دفاع مقدس - قاتل سلمان رشدی: زندگی‌نامه شهید "مصطفی مازح" - من قاتل پسرتان نیستم: خاطرات لحظات شهادت دوستان و ...
موضوعات وب
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب