خاطرات جبهه
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

آن طور که خود محمد می گفت، شش هفت ماهی بود که از محل خدمتش در ارتش که در خرم آباد مستقر بود، فرار کرده و با عضویت بسیجی، به لشکر 27 حضرت رسول(ص) آمده بود. ارتش هم در عکس العمل به این کارش، به عنوان فراری او را به دادگاه نظامی معرفی کرده بود.
بعد از شهادت حاج عباس کریمی در عملیات بدر، مدتی مسئولیت لشکر برعهده "حاج سیدرضا دستواره"  گذاشته شد. دست بر قضا محمد در گردان حمزه لشکر 27 بود.
هر چه مادر حاج رضا و پدرش به او می گفتند و از او می خواستند تا نامه ای به ارتش بنویسد مبنی بر این که محمد فراری نبوده و چون یگانش در ارتش به خط مقدم نمی رفته، او به بسیج آمده تا به عملیات برود، حاجی قبول نمی کرد.

شهید دستواره

زمستان ۱۳۶۳ گردان میثم - پادگان دوکوهه قبل از عملیات بدر - همراه با شهیدان:
حاج سیدرضا دستواره - سعید طوقانی - عباس دائم الحضور - حسین رجبی

با همان آشنائیت کمی که با هر 3 برادر داشتم (سیدحسین یکی دو هفته قبل از حاج رضا در منطقه مهران به شهادت رسید و محمد هم زمستان سال 65 در عملیات کربلای 5 پیکرش جا ماند.) چندین بار دوستانه از حاج رضا خواستم تا نامه را برای محمد بدهد چون امکان دارد دادگاه نظامی با او برخورد تندی بکند، ولی حاج رضا جواب همیشگی را می داد : " نه. او تخلف کرده و از فرماندهانش سرپیچی کرده و محل خدمت خود را ترک کرده. باید برود و تنبیه شود تا دیگر از این کارها نکند".

شهید دستواره

شهید دستواره ساعاتی قبل از عملیات کربلای ۱
عکس از شهید سعید جان بزرگی

9 تیرماه سال 1365 دقایقی قبل از آغاز عملیات کربلای یک، در پشت خاکریز جاده دهلران به مهران، هنگامی که کنار دیگر نیروهای گردان شهادت که قرار بود خط دشمن را بشکنند ایستاده بودم، متوجه جیپ فرماندهی لشکر شدم که حاج رضا داخل آن ایستاده بود و سراغ بچه های اطلاعات عملیات را می گرفت.
جلو رفتم و با او دست دادم. همین که دستش در دستم قرار گرفت، آن را بوسیدم. با عصبانیت دستش را کشید و با پرخاش گفت:
- این چه کاری بود کردی؟
خجالت کشیدم بگویم از همان اولین بار که او را دیدم مهرش بر دلم نشسته بود. نمی دانم چه شد که آن شب به خودم جرات دادم و دستش را بوسیدم. شاید چهره زیبا و واقعا نورانی اش باعث این کار بود.
با خنده گفتم:
- راستی حاج رضا از محمد چه خبر؟
که عصبانیتش فرو کش کرد و گفت:
- اونو ولش کن. بذار بره تنبیه بشه ...
و سر انجام حاضر نشد پارتی بازی کند و برای برادرش که محل خدمت خود را در ارتش ترک کرده و به بسیج پیوسته بود، نامه بدهد تا از محکومیتش کاسته شود.
چند روز بعد در بیمارستان شهید رهنمون که بودم، یکی از بچه ها خبر آورد:
" سرانجام حاج رضا هم شهید شد."

[ ۱۳۸٦/٤/۱٢ ] [ ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ] [ حمید داودآبادی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

رزمنده، جانباز، عکاس، خبرنگار، محقق و نویسنده دفاع مقدس مسئول صفحه "از معراج برگشتگان" نشریه "فرهنگ آفرینش" سردبیر مجله تخصصی اسناد "پانزده خرداد" سردبیر مجله دفاع مقدس "فکه" همکار نشریات: جمهوری اسلامی - کیهان - شلمچه - جبهه - صبح دوکوهه - عاشورا - یاد ماندگار - پلاک هشت – پیک - امتداد و ... مدیر مسئول سایت های: WWW.SAJED.IR و WWW.4DIPLOMATS.COM کتاب‌های منتشر شده: - آیا می‌دانید؟: نکاتی جالب از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس - از معراج برگشتگان: خاطرات کودکی، انقلاب، جنگ - پاره‌های پولاد: تاریخ عملیات شهادت طلبانه در لبنان - پرواز پروانه‌ها: زندگی‌نامه سرداران شهید حسین قجه‌ای، رضا چراغی، علی‌اکبر حاجی‌پور - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا (چاپ دوم با شکل جدید) - حماسه ذوالفقار: زندگی‌نامه سرداران شهید یوسف کابلی، علی‌رضا ناهیدی، محسن نورانی - خاطرات انقلاب اسلامی: مجموعه خاطراتی از انقلاب اسلامی - خاطرات شکنجه: مجموعه خاطراتی از شکنجه در زندان‌های حکومت پهلوی - دجله در انتظار عباس: زندگی‌نامه سردار شهید عباس کریمی - دفاع مقدس در اینترنت: نشانی سایت ها و وبلاگ های دفاع مقدس و ضدصهیونیستی - دیدم که جانم می رود: خاطرات شهید مصطفی کاظم زاده - ستارگان درخشان تاریخ: وصیت‌نامه شهدای مقاومت اسلامی لبنان - سید عزیز: زندگی نامه خودگفته سیدحسن نصرالله - کمین جولای 82: روزشمار گروگان‌گیری دیپلمات ‌های ایرانی در لبنان - یاد ایام: متن کامل خاطرات حضور در جبهه از سال 1360 تا 1367- - یاد یاران: خاطرات حضور در جبهه - القصة الکاملة للاستشهادیین فی لبنان (ترجمه عربی "پاره های پولاد" چاپ لبنان) - : AMBUSH OF JULY1982 ترجمه انگلیسی "کمین جولای 82" به زودی منتشر می‌شود: - تبسم‌های جبهه: خاطرات شاد و شیرین دفاع مقدس - داستان دوکوهه: داستانی برای کودکان - روزی روزگاری جنگی: خاطرات اشکی دفاع مقدس - قاتل سلمان رشدی: زندگی‌نامه شهید "مصطفی مازح" - من قاتل پسرتان نیستم: خاطرات لحظات شهادت دوستان و ...
موضوعات وب
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب