خاطرات جبهه
 
قالب وبلاگ
نويسندگان
نویسنده: حمید داودآبادی - ۱۳۸٩/۸/۱٥

مدیر پروژه‌ی مقبره‌ی قیصر امین‌پور:
به هیچ وجه به دنبال ارائه‌ی جوابیه نیستیم
مدیر پروژه‌ی مقبره‌ی قیصر امین‌پور گفت: اساساً شباهتی میان اثر طراحی‌شده از سوی استاد خسروجردی و یادمان مشابه کارشده در عراق وجود ندارد و به هیچ وجه به دنبال ارائه‌ی جوابیه نیستیم.
به گزارش خبرگزاری ایسنا احمد طلایی روز چهارشنبه (12 آبان‌ماه) در نخستین اظهارنظر پس از اعلام شباهت مقبره‌ی آرامگاه قیصر امین‌پور در گتوند با نماد بعثی‌ها در عراق، گفته بود، بهتر است در مرور این اثر بیش از هر چیز به نکات مثبت آن توجه کنیم و آن را مال دیگری نکنیم. او بار دیگر درباره‌ی این موضوع عنوان کرد: صحیح نیست که درباره‌ی‌ این گنبد که نمادی اسلامی و برای همه یکسان است، این‌چنین قضاوت شود.
طلایی در گفت‌وگویی که این‌بار با خبرنگار ایسنا در خوزستان انجام شده است، گفت:‌ اصلاً در زمان شروع کار تصمیم بر این بود که این گنبد به صورت چهارقسمتی کار شود و بعد نتیجه‌ی تصمیم‌گیری‌ها منجر به این شد که دوتکه شود که از هر زاویه که بیننده نگاه کند، تعریف جداگانه‌ای منتقل شود.
او افزود: من ماکت کارشده در عراق را به طور تصادفی در جمعه‌بازار دیدم و آن را خریداری کردم و به هیچ وجه شباهتی میان این دو کار وجود ندارد.

مدیر پروژه‌ی ساخت یادمان قیصر امین‌پور اظهار کرد: اساساً چنین چیزی در ذهن طراح نبوده که مشابه اثر در جایی کار شده باشد و به هیچ وجه هم به دنبال جواب دادن به شایعه‌های پراکنده‌شده نیستیم؛ زیرا در این اثر تنها می‌توان شاهد اشاره‌های معنوی بود و ویژگی‌های آن کاملاً با آن کار متفاوت است.
طلایی ادامه داد: در این اثر یک لوستر با شعرهایی از استاد امین‌پور به خطاطی یکی از بزرگ‌ترین خطاطان کشور کار شده است. کار ساخت لوستر و خطوط را استاد ابراهیمی انجام داده است.
او افزود: هنگامی که وارد یادمان می‌شوید، لوستری از برنز می‌بینید که سایه‌های آن روی مقبره می‌افتد و نوشته‌های روی مزار هم کار استاد عاملی است. در کل، نماد نشان می‌دهد که اثر خلق‌شده از یک هنرمند ایرانی ا‌ست.
طلایی در پایان عنوان کرد: خسروجردی یک شخصیت کاملاً شناخته‌شده‌ی هنری است و از لحاظ پاکی و سالمی، فردی ثابت‌شده است. کاملاً معلوم است که در نژاد ایرانی به هیچ وجه تقلید از هنر دیگران وجود ندارد و او کار خود را انجام داده است.
مقبره‌ی قیصر امین‌پور هم‌زمان با سومین سالگرد درگذشت این شاعر و استاد دانشگاه چند روز پیش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گتوند رونمایی شد.


جناب آقای طلایی مدیررررررررر پرررروژه

مدافع سرسخت و جان نثار آقای حسین خسروجردی کپی بردار طرح صدامی!

من هم اگر 500 میلیون تومان بیت المال زبان بسته (البته فقط آن چه بالاجبار آشکار شده) را چشم بسته می ریختم توی حلقوم یک طراح کپی بردار زرنگ! باید هم دچار ضعف دید می شدم و هیچ شباهتی بین این دو طرح نمی دیدم.

شما هم خون خود را کثیف نکنید! پول که از اموال شخصیتان نبوده که غصه بخورید. آقای خسروجردی سوگلیتان هم که پول را خورده و یک پپسی تگری هم روش! کی از شما جواب خواسته؟ یعنی کی جرات می کند از حضرت عالی که مدیری خدوم و دلسوز بیت المال هستید! حساب بکشد!

بنده هم این خطای فاحش شما را آشکار کردم که فردا دیگر یادمان های صدامی را به نام طرح ایرانی و اسلامی و اختصاصی توسط امثال خسروجردی به خورد ملت ندهید!

یک بار دیگر به این دو طرح نگاه کن ولی با این شرط که فکر کنی این 500 میلیون که از حساب محرومین و مظلومین و ملت فداکار خوزستان خرج این طرح جعلی شده، از اموال شخصی خودت بوده!

فقط و فقط برای ضایع نشده و هدر ندادن بقیه بیت المال که معلوم نیست از سوی چه کسی! دوستانه خدمت شما تقدیم گردیده، لطف کنید هرچه سریعتر به چشم پزشک مراجعه کنید! تا فردا مجسمه آزادی آمریکا را بجای یادمان شهدا بهتان قالب نکنند! و شما همچنان هیچ شباهتی بین آنها نبینید!
نویسنده: حمید داودآبادی - ۱۳۸٩/۸/۱٢

"با عرض معذرت به پیشگاه روح عرفانی و عارف قیصر امین‌پور، امروز وقتی عکس‌های مزار مرحوم قیصر امین‌پور را دیدم، به یک‌باره رفتم سراغ تصاویری که در آرشیو داشتم. عجب! کدام ناجنس و زرنگی! طرح یادمان متجاوزین بعثی را برای مزار قیصر طراحی و قالب کرده است؟!"

این‌ها جملاتی است که حمید داودآبادی نویسنده و پژوهش‌گر جنگ روز دهم آبان در وبلاگش نوشت تا سطحی از بهت و تأسف بر فضای ادبی کشور بنشیند.

هفتهٔ گذشته و همزمان با سومین سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور، خبر خوشحال‌کنندهٔ پرده‌برداری از بنای آرامگاه این شاعر فقید، رسانه‌ای شد. اما به دلیل برگزاری شبانهٔ این مراسم، یک روز طول کشید تا عکاسان رسانه‌های خبری، تصاویر این آرامگاه را منتشر کنند. تصاویری که بهتِ دوستدارانِ قصیر را برانگیخت.

داوودآبادی با انتشار چند عکس در وبلاگ شخصی خود، مخاطبان وبلاگش را به تأمل دربارهٔ بنای آرامگاه قیصر امین‌پور فراخواند. در میان این تصاویر، عکس‌هایی از بنای یادبود قیصر و بنایی موسوم به «نَصبُ الشهید» در بغداد منتشر شده است. هر بیننده با نگاهی گذرا، به شباهت بسیار زیاد میان این دو بنا پی می‌برد.

نصب الشهید کجاست و چیست؟
نصب الشهید یا بنای یادبود اسرای عراقی، بنای عظیمی است که در سال ۱۹۸۳ با طراحی «اسماعیل فتاح الترکی»  در بغداد پرده‌برداری شد. دولت صدام بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ برای ساخت بناهای یادبود هزینه‌های زیادی را صرف کرد که «نصب الشهید» نمونه‌ای از این  بناها است. بنایی به شکل دو نیم‌گنبدِ دورهٔ عباسی با کاشی‌کاری آبی. در زیر این دو گنبد، بخش‌هایی چون کافه تریا، موزه، کتابخانه، سالن سخنرانی و نمایشگاه واقع شده است. این بنا در شرق رود دجله قرار دارد و با آب، همسایه است. دولت بعث از این بنا به عنوان «یادبود اسرای عراقی که توسط ایران تکه تکه شده‌اند» استفاده می‌کرده است.

بنای یادبود قیصر امین‌پور
بنای آرامگاه قیصر نیز، مانند بنای «نصب الشهید» دو نیم‌گنبد کاشی‌کاری شده است. شباهت این دو بنا تا حدی است که گویی مقبره قیصر، ماکتی از «نصب الشهید» بغداد است! این در حالی است که بنای یادبود واقع شده در بغداد، بنایی ضدایرانی است!

طراح آرامگاه قیصر کیست؟
نام «حسین خسروجردی» به عنوان طراح بنای آرامگاه قیصر امین‌پور مطرح شده است. او در رشته‌های نقاشی، گرافیک،‌ کاریکاتور، مجسمه‌سازی و طراحی دکور فعالیت هنری داشته است. دریافت لوح زرین و دستخط حضرت امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه به بهانهٔ تقدیر از هنرمندان دفاع مقدس، از جمله افتخارات دوران هنری وی است.

او چندین دوره داوری و دبیری جوایز هنری مرتبط به دفاع مقدس را عهده‌دار بوده است.
روز گذشته، به دنبال گفتگو با حسین خسروجردی با شماره تلفن همراه وی تماس گرفتیم و با این پیغام مواجه شدیم: «برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نیست»

برای پرسیدن دلیل شباهت میان بنای یادبود قیصر امین‌پور و یک بنای ضدایرانی از خسروجردی، راه‌های دیگری را آزمودیم. تماس با شمارهٔ ثاتبی از وی نیز بی‌نتیجه بود تا آن‌که یک فرد آگاه از خروج خسروجردی از کشور خبر داد.

به نظر می‌رسد حسین خسروجردی، به دلایل سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، کشور را ترک کرده است. او همچنین از جمله کسانی بود که تلاش کرد با امضای یک بیانیه، اعتبار نهمین دوسالانهٔ بین‌المللی کاریکاتور تهران را خدشه‌دار کند.

وزارت فرهنگ و اقدام ضدفرهنگ!
در احداث بنای یادبود قیصر امین‌پور با کپی‌برداریِ صد در صدی از یک بنای ضدایرانی، پیش از هر چیز، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستحق سرزنش‌اند. بیش از ۵۰۰ میلیون تومان صرف ساخت بنایی شده است که به جای یادآوریِ شاعرِ دفاع مقدس، یادآور دشمنِ ۸ ساله است! و در این میان، گویی هیچ مسؤولی در سیستم وزارت ارشاد، بر ساخت این بنا نظارت هنری نداشته است. این فقدان نظارت، بدون شک برآمده از ناآگاهی مدیران و مسؤولانی است که بدون داشتن سوابق و دانش فرهنگی و هنری، بر مناصب فرهنگی تکیه می‌زنند.

برای پیگیری موضوع، با سید لطف الله سپهر، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان تماس گرفتیم و از وی دربارهٔ این شباهت ناراحت‌کننده پرسیدیم. سپهر، با تأکید بر این نکته که «خسروجردی» از طراحان خوب و مطرح کشور است، احداث بنای یادبود قیصر را تحت نظارت مسؤولان هنری خواند و شباهت میان بنای ضدایرانی با این آرامگاه را به کلی رد کرد!

خبرنگار ما در مواجهه با این موضوع، سپهر را به مشاهدهٔ تصاویر هر دو بنا ارجاع داد اما با این پاسخ مواجه شد: اصلا این طور نیست. اگر ایرادی وجود داشت مسؤولان هنری حتماً می‌گفتند. حالا معلوم نیست شما این اعجاز را از کجا درآورده‌اید!

سپهر در پاسخ به این سؤال که «طرح بنای یادبود قیصر امین‌پور از چه الهام گرفته شده» گفت: «معماری اسلامی».

کلاهِ بی‌اطلاعی!
به نظر می‌رسد چهرهٔ نیم‌گنبدها حتی توانسته مسؤولان فرهنگی استان خوزستان را هم بفریبد و چهره‌ای اسلامی به بنای آرامگاه بدهد. در این میان، افتتاح آرامگاه قیصر با معماریِ کپی‌برداری شده از یک بنای ضد ایرانی، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جای تعجب دارد و این ابهام را پیش می‌آورد که: ظاهراً وزیر هم از این شباهت بی‌اطلاع بوده است.

و این کلاهی است که بی‌اطلاعی و ناآگاهی بر سر مسؤولان فرهنگی کشور گذاشت. آیا بعد از این، سیستم اجرایی کشور به انتصاب افراد فاقد دید فرهنگی و هنری بر مناصب فرهنگی ادامه خواهد داد؟

چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۸۹
ایمان مطهری منش
http://asha.ir/archives/3751
نویسنده: حمید داودآبادی - ۱۳۸٩/۸/۱٠

با عرض معذرت به پیشگاه روح عرفانی و عارف "قیصر امین پور"
امروز وقتی در سایت جام جم عکس های مزار مرحوم قیصر امین پور را دیدم، به یکباره رفتم سراغ تصاویری که در آرشیو داشتم.
عجب! کدام ناجنس و زرنگی! طرح یادمان متجاوزین بعثی را برای مزار قیصر طراحی و قالب کرده است؟!

این عکس ها بنای یادبود قیصر امین پور در شهرستان گتوند استان خوزستان است:

 

این عکس ها هم متعلق به بنای یادبودی است که مثلا به یاد چند اسیر عراقی که به دست ایرانی ها تکه تکه شده اند! به دستور صدام در بغداد برپا شده است و فدائیان صدام در آنجا اعلام جان نثاری به دیکتاتور و جانی بغداد می کردند:

قضاوت با خودتان!
نویسنده: حمید داودآبادی - ۱۳۸٩/۸/٩

خنده تلخ من از گریه غم انگیزتر است
کارم از گریه گذشته است دگر می خندم

خوش به حالتون که هنوز نعمت اشک رو ازتون نگرفتن.
میدونی روز عاشورا یا شب 21 ماه رمضون، ده دقیقه بیشتر نتونی گریه کنی یعنی چی؟
می دونی بعد قرنی، بری سر قبر رفیقات و اون جا چندتایی رو که تازه سوختن و رفتن پیدا کنی ولی نتونی گریه کنی یعنی چی؟
بعضیا فکر می کنن اشک به مشک بنده.
بعضیا فکر می کنن ما، کار روز و شبمون گریه است!
کاشکی بود!
نه داداش.
میدونی وقتی توی اینترنت، خبر مرگ رفیقاتو ببینی، ولی حتی دریغ از یه بغض ساده گلوگیر، یعنی چی؟
آره حتما میگین:
"خب بی وجدان این قدر گناه نکن که دلت مثل سنگ بشه."
هم راست میگین هم نه.
آخه منم آدمم.
مثل خود شما.
منم دل دارم.
غرور دارم.
شهوت دارم.
ترس دارم.
شجاعت دارم.
هوس دارم.
...
آره راست میگین. با همه اینا ادعام میشه که با شما فرق دارم.
به خدا با شما فرق دارم.
خیلی هم فرق دارم.
هر وقت گناه می کنم، حالم از خودم به هم می خوره.
هر وقت توی محل، روی دیوار نقاشی رفیقای شهیدم رو که ده بیست سال پیش خودم کشیدم می بینم، به حال امروز خودم تاسف می خورم.
حالا که کار به این جا رسید، شما رو به خدا اصلا چهره سیاه من رو تصور نکنین و شخصیت ... م رو در نظر نگیرین.
میگین داره ریا می کنه، بذار ریا بشه.
ما که راحت جلوی همدیگه هر گناهی رو مرتکب میشیم و ادای هر معصیتی رو در میاریم، خب بذار برای یه بارم شده ادای آدم خوبارو دربیاریم.
بذارین یه خواب قشنگ رو که یکی دو سال پیش دیدم براتون تعریف کنم. فقط خدا وکیلی اونایی که شمارم رو دارن زنگ نزنن مسخرم کنن. حالم خیلی خرابه و کاملا توی لکم. حوصله هیشکی رو ندارم. خدایی نکرده چیزی از دهنم می پره و ... اون وقت منو ببرین باقالی جمع کنین!
***
چند وقتی می شد که بدجوری آسمون دلم بارونی شده بود، عقده ها می زدن بر دلم. هر خاطره ای می شنیدم بغضم می گرفت. دلم می خواست خودم رو سر یکی خراب کنم. ولی کسی رو پیدا نمی کردم که آوار به این عظیمی رو تحمل کنه!
یه شب که با همین حال و هوا خوابیدم، توی عالم خواب، شهید عزیز "کرمعلی" رو دیدم.
اسم کوچیکش رو یادم نیست.
یه پسر توپول بود مثل خودم!
خب آدمای توپول هم خودتون که خوب می دونین، همواره خندون هستن و خوش برخورد و شاد!
کرمعلی هم همیشه خنده روی لباش بود. حتی اگه باهاش جر و بحث می کردی، باز با خنده جوابت رو می داد.
چهره ای سبزه، ریشای نو دراومده خوشگل، یه عینک مشکی روی چشماش.
خیلی ازش خوشم می اومد.
همیشه بهش می گفتم:
- اسمت خیلی قشنگه: کرمعلی. هر وقت اسمت میاد آدم یاد لطف و کرم مولا علی می افته.
کرمعلی یه رفیق باحال مثل خودش داشت به اسم "مهدی معماریان".
مهدی لاغر بود و قد بلند. وقتی دو تایی با هم راه می رفتن، بهشون می خندیدم و می گفتم "لورل و هاردی".
بهمن سال 64 توی یه شب سرد زمستونی ...

بهمن سال 64 توی یه شب سرد زمستونی، توی باتلاق های کناره سمت راست جاده فاو به ام القصر، گردانا همین طوری پشت سر هم می رفتن تا یه دوشکا رو که نرسیده به پل "خورشیطان" بود، بزنن که نمی شد.
"گردان شهادت" چهل ویکمین گردان بود که به خط می زد. اون شب تا زیر دوشکا رفتیم ولی ما هم نتونستیم.
وقتی می خواستیم برگردیم
 ... واویلا ... واویلا ....
حساب کنین چهل و یک گردان بزنن به خط یعنی چی؟
یعنی روی اجساد شهدا چهار دست و پا رفتن. بوی خون داغ بینی ات رو پر کنه. دستت بره تو بدن تیکه پاره همرزمات. توی چشمای اون یکی و بین دل و روده اون یکی سینه خیز بری ...
وقتی اومدیم عقب، "مهدی حقیقی" (که یه سال بعد توی شلمچه خودش جاموند) من رو که دید زد زیر خنده.
خنده ... خنده ... خنده ...
با خنده تلخ تر از گریه، گفت:
- دیشب قبل از این که شما بزنین به خط، بچه های گردان حبیب زدن به خط ... خیلی از بچه ها جا موندن ... لورل و هاردی هم جاموندن ...
"لورل و هاردی هم جاموندن ..."
لورل و هاردی ... مهدی معماریان و کرمعلی ...
آی خدا چه دل سنگی به من دادی!
***
داشتم از خوابم می گفتم. اصلا این عادت بده منه که آسمون و ریسمون رو به هم می بافم.
شب با همون حس و حال بغض خوابیدم.
توی عالم خواب، یهو کرمعلی رو دیدم.
هیکلی درشت توی لباس بسیجی.
مثل همیشه خندون و خوش برخورد.
می دونستم شهید شده. متوجه بودم کجا رفته.
یه نور خیره کننده از پشتش می زد که چشمام طاقت دیدنش رو نداشت.
ولی می دونستم یه نور قشنگیه که من نباید ببینمش.
احساس خودم این بود که اون نور خداست.
واسه همین هم می ترسیدم، شرمم می شد، نه نمی دونم چی بود که نمی تونستم نگاش کنم.
فقط سرم رو گذاشتم روی کتف و بازوی کرمعلی و شروع کردم به ...
چقدر هوا بارونی شده بود.
- آخیش چقدر باحالی ...
کجا بودی کرمعلی؟
دلم خیلی هواتو کرده بود.
اخه کجایین بی معرفتا؟
من که دق کردم.
نباید یه سر به ما بزنین؟
...
من می گفتم، اشک می ریختم، سبک می شدم.
کرمعلی ولی زیر چشمی منو نگاه می کرد و همون جوری می خندید.
یه دفعه یادم اومد این جا بهترین جاییه که میشه ناگفته هارو، اون چیزایی که اگه جلوی دنیایی ها بگی مسخره ات می کنن، گفت:
- کرمعلی ... تو رو به همون قسم ...
و هی با چشمام به پشت سرش و اون نور اشاره می کردم.
- کرمعلی ... بهش بگو که من ...
تو رو به خودش قسم بهش بگو که من اون روزایی که با شماها بودم ... این جوری نبودم . من این قدر گناه نمی کردم. زمونه منو این جوری کرده ...
تو رو خدا کرمعلی ...
ازش بخواه ...
بهش بگو ...
جان من بهش بگو که منو با وضعیت امروزم مجازات نکنه ... حساب امروز من از دیروزم جداست ...
کرمعلی ... قربون اسمت برم ...
بهش بگو من امروز این جوری شدم ... حساب دیروزم از امروزم جداست ...
بهش بگو ...

آخیش چقدر سبک شدم.
کجا می تونستم خودم رو ول کنم، گریه کنم و این قدر سبک بشم؟
کرمعلی هم فقط خندید و گفت باشه.
- باشه.
قربونت برم کرمعلی.
قربون صاحب اسمت.
قربون همه اونایی که واسش اشک می زیزن.
(فردا صبح که از خواب پاشدم، همه متکام از اشک خیس خیس شده بود.)
یاد "مجید لطفی" بخیر که همیشه می گفت:
چه خوش است که نفس روحم برسد به مطمئنه
برسم  به  عرش اعلا  و  شود  خدا  کنارم
...
و یک عصر نیمه سرد زمستونی، بهمن ماه سال 64 توی اردوگاه بهمنشیر، توی یه بمبارون سنگین هوایی، مجید رفت به عرش اعلا و اصلا نگاه نمی کنه این پایین، توی این بیغوله دنیا چه خبره؟

درسته! تکراری بود! ولی امروز حیلی به این دلنوشته احساس نیاز می کردم!
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

رزمنده، جانباز، عکاس، خبرنگار، محقق و نویسنده دفاع مقدس مسئول صفحه "از معراج برگشتگان" نشریه "فرهنگ آفرینش" سردبیر مجله تخصصی اسناد "پانزده خرداد" سردبیر مجله دفاع مقدس "فکه" همکار نشریات: جمهوری اسلامی - کیهان - شلمچه - جبهه - صبح دوکوهه - عاشورا - یاد ماندگار - پلاک هشت – پیک - امتداد و ... مدیر مسئول سایت های: WWW.SAJED.IR و WWW.4DIPLOMATS.COM کتاب‌های منتشر شده: - آیا می‌دانید؟: نکاتی جالب از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس - از معراج برگشتگان: خاطرات کودکی، انقلاب، جنگ - پاره‌های پولاد: تاریخ عملیات شهادت طلبانه در لبنان - پرواز پروانه‌ها: زندگی‌نامه سرداران شهید حسین قجه‌ای، رضا چراغی، علی‌اکبر حاجی‌پور - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا - تفحص: گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف شهدا (چاپ دوم با شکل جدید) - حماسه ذوالفقار: زندگی‌نامه سرداران شهید یوسف کابلی، علی‌رضا ناهیدی، محسن نورانی - خاطرات انقلاب اسلامی: مجموعه خاطراتی از انقلاب اسلامی - خاطرات شکنجه: مجموعه خاطراتی از شکنجه در زندان‌های حکومت پهلوی - دجله در انتظار عباس: زندگی‌نامه سردار شهید عباس کریمی - دفاع مقدس در اینترنت: نشانی سایت ها و وبلاگ های دفاع مقدس و ضدصهیونیستی - دیدم که جانم می رود: خاطرات شهید مصطفی کاظم زاده - ستارگان درخشان تاریخ: وصیت‌نامه شهدای مقاومت اسلامی لبنان - سید عزیز: زندگی نامه خودگفته سیدحسن نصرالله - کمین جولای 82: روزشمار گروگان‌گیری دیپلمات ‌های ایرانی در لبنان - یاد ایام: متن کامل خاطرات حضور در جبهه از سال 1360 تا 1367- - یاد یاران: خاطرات حضور در جبهه - القصة الکاملة للاستشهادیین فی لبنان (ترجمه عربی "پاره های پولاد" چاپ لبنان) - : AMBUSH OF JULY1982 ترجمه انگلیسی "کمین جولای 82" به زودی منتشر می‌شود: - تبسم‌های جبهه: خاطرات شاد و شیرین دفاع مقدس - داستان دوکوهه: داستانی برای کودکان - روزی روزگاری جنگی: خاطرات اشکی دفاع مقدس - قاتل سلمان رشدی: زندگی‌نامه شهید "مصطفی مازح" - من قاتل پسرتان نیستم: خاطرات لحظات شهادت دوستان و ...
موضوعات وب
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب