شايد اين سوال براي بسياري از شما هم پيش آمده باشد و در برخي كتابهايي كه نويسندگان آن غربي ها هستند ، به اين نكته برخورده باشيد كه :

« رژيم جمهوري اسلامي ايران ، در برهه اي از هشت سال جنگ خود در برابر عراق ، از اسرائيل اسلحه و مهمات مي خريد . »

خب ظاهرا اين مسئله با اصلي ترين شعارهاي ايران در نابودي رژيم اشغالگر قدس ، در تضاد است . جواب به اين سوال بسيار مفصل و مستند است ، ولي براي اينكه خودتان بيشتر دنبال يافتن پاسخ صحيح تر برويد ، فقط برداشتها و يافته هاي شخصي خودم را در اينجا مي نويسم . براي اطلاع بيشتر از برخي حوادث مربوط به اين مسئله مهم مي توانيد كتابهايي چون « سوداگري مرگ  - نوشته كنت . آر. تيمرمن . چاپ انتشارات رسا – تهران » و « ماجراي مك فارلين – چاپ دفتر مطالعات جنگ سپاه پاسداران » و مقالات و كتابهايي را كه به حوادث سال 1364 و ماجراي سفر هيئت آمريكايي به سرپرستي « رابرت مك فارلين » به تهران را شرح داده اند ، مراجعه كنيد .

و اما خريد اسلحه از اسرائيل :

در سالهاي 63 و1364كه اسرائيل در تجاوز به لبنان با شكست و عدم دستيابي به اهداف خود روبه رو شد ، ناخواسته باعث شد تا جداي از رزمندگان فلسطيني كه از خاك لبنان اسرائيل را مورد حمله قرار مي دادند ، گروهي از شيعيان لبنان براي مقابله با متجاوزين متحد شوند و اقدام به دفاع از خانه و كاشانه خود و حمله به قواي رژيم صهيونيستي كنند . در اين ميان آمريكا ، فرانسه و ايتاليا ، نيروهايي را به نام حافظ صلح براي برقراري آتش بس به لبنان اعزام كردند .

 در اولين روزهاي حضور نيروهاي چند مليتي در بيروت ، عملا ثابت شد كه هدف آنان فقط و فقط در امان نگه داشتن اسرائيل است كه با تقويت نيروهاي فالانژيست مسيحي ، به مقابله با مسلمانان و فلسطيني ها پرداختند كه يكي از وحشيانه ترين اعمال فالانژها با همكاري اسرائيل ، قتل عام زنان و كودكان فلسطيني و لبناني در اردوگاههاي « صبرا » و « شتيلا » در جنوب بيروت بود .

دخالت آمريكا در جنگ عليه مسلمانان كه از خانه و كاشانه خود دفاع مي كردند ، باعث شد تا شيعيان كه توان مقابله با ناو غول پيكري مثل « نيوجرسي » را كه در سواحل بيروت مستقر بود و هر ساعت محله هاي شيعيان را با بمبهاي قوي و عظيمي كه به « فولكس پرنده » مشهور بودند ، مي كوبيد ، و قواي تا دندان مسلح چتربازان فرانسوي و تفنگداران دريايي مارينز آمريكا را نداشتند ، براي فشار وارد كردن بر آمريكا جهت عدم دخالت در جنگ و عقب نشيني از خاك لبنان ، اقدام به گروگانگيري تعدادي از عوامل اطلاعاتي سازمان « سيا » در لبنان بكنند . دو فقره از برجسته ترين اين گروگانگيري ها ، ربودن « سرهنگ ويليام باكلي » و « سرهنگ هيگينز » در بيروت بود .

 باكلي از اعضاي ارشد سازمان سيا در خاورميانه بود و اسارت او در دست « سازمان جهاد اسلامي » مي توانست براي آمريكا در بردارنده افشاي بسياري از اطلاعات سري باشد ، و همين طور نيز شد .

باكلي در نواري ويدئويي به شرح اعمال تروريستي سازمان سيا در خاورميانه و بمب گذاريها و ترورهاي انجام شده توسط عوامل آمريكا پرداخت .

دولت ريگان كه از اين گروگانگيريها و اعترافات آنان دستپاچه شده بود ، تصميم گرفت تا به هر نحوي كه شده با گروگانگيران وارد معامله شود . مسئولين امنيتي آمريكا دريافتند به لحاظ اينكه ربايندگان شيعه هستند ، جمهوري اسلامي ايران بهتر مي تواند در اين ميان نقش واسطه را ايفا كند . لذا هيئتي از طرف « رونالد ريگان » رئيس جمهوري وقت آمريكا  مامور شدند تا به هر وسيله اي كه شده ، ايران را راضي كنند تا از گروگانگيران بخواهد كه جاسوسان را آزاد كنند .

آمريكا براي اينكه معامله هر چه نقدتر و فريبنده تر باشد ، به همراه هيئت سياسي اي كه با گذرنامه هاي غيرآمريكايي و با اسامي مستعار به ايران آمده بودند و در ميانشان نيز برخي از مسئولين سرويس جاسوسي اسرائيل « موساد » حضور داشتند ، هواپيماهاي «  سي 130 » حامل برخي مهمات را به عنوان پيشكش راهي ايران كرد .

 « موشكهاي فونيكس » مخصوص هواپيماهاي « اف 14 » كه ايران به هيچ وجه عددي از آن را در اختيار نداشت و بسيار زياد مورد نياز نيروي هوايي بود ، و « موشكهاي تاو » كه براي مقابله با حملات نيروي زرهي و تانك استفاده مي شود ، برخي از مهمات ياد شده بودند .

براي تامين اين مهمات كه بايد با وجود قانون تحريم شديد تسليحاتي و اقتصادي ايران توسط دولت آمريكا ، تامين و به ايران ارسال مي شد ، يكي از دلالان بزرگ اسلحه به نام « منوچهر قرباني فر » وارد عمل شد و بدون اينكه ايران اطلاعي از منبع خريد مهمات داشته باشد ، هواپيماهاي حاوي تجهيزات و مهمات را با اين عنوان كه از آمريكا ارسال شده اند ، از « تل آويو » به تهران آورد .

پس از ناكامي آمريكا كه به لو رفتن سفر مخفيانه مك فارلين به ايران و مرگ باكلي و هيگينز به دست ربايندگان لبناني منجر شد ، دشمنان قسم خورده ايران ، براي سرپوش گذاشتن بر شكست سنگين همه جانبه خود كه به دادگاه كشيده شدن وزراي دفاع و خارجه آمريكا و بسياري از دست اندركاران دولت ريگان و سازمان سيا و همچنين مرگ دو عامل برجسته سيا را درپي داشت ، اقدام به پخش اين شايعه كردند كه دولت ايران با اسرائيل رابطه داشته و مستقيما از رژيم صهيونيستي اسلحه و مهمات مي خرد . و جالب اينكه اولين كسي كه بر اين ادعاي پوچ صحه گذاشت « صدام حسين » رئيس حزب بعث و حاكم بغداد بود .

بعدها اگر مشتاق بوديد ، درباره رابطه مستقيم « آزادي خرمشهر » و « حمله اسرائيل به لبنان » با استناد به منابع خود غربي ها ، خواهم نوشت كه اين بستگي دارد به استقبال و اعلام نظر شما .

باز هم اگر سوالي بود در حد توان شخصي و برداشتهاي خودم در خدمتم .